The Dark Knight (Temný rytíř)

Joker, agent chaosu!

Film Temný rytíř spolehlivě zabaví a přinese s sebou vlnu příjemného brnění v oblasti žaludku. Pokud jste tedy Wolfie. A protože nejste, nedokážu odhadnout, jestli se vám film zalíbí, nebo budete napříč bezchybným scénářům zklamaní z nudného zážitku. Tomu musím oponovat, protože se Temný rytíř nedá vůbec srovnávat s nudným zážitkem. Hlavně kvůli skutečnosti, že je plný akčních scén, které nepostrádají tvrdost režisérovy ruky a naopak někdy svoje sevření šéf povolí a dá hlavním postavám volnost. Tak tomu nejspíš bylo i u Jokera, protože Heath odvedl mistrovskou práci. Ukázal světu něco nového a šílenějšího, než kdy kterýkoliv z představitelů Jokera dokázal. A podle mě předčil i úžasného Jacka Nicholsona. A to olizování, to věčné olizování, to byl sakra geniální tah! Protože, to dělá Jokera ještě bláznivějším a prakticky nejlabilnějším (nesnáším to slovo) charakterem, který jsem kdy spatřila. A to beru v potaz psychicky narušeného Lokiho a na stejném základě postaveného Pitche Blacka z Legendární party. A nesmím zapomenout na Megamysla… Ten měl totiž s Metromanem naprosto identický vztah jako Batman s Jokerem. Jeden bez druhého by nebyli nic a tenhle vztah mezi hrdinou a padouchem je velice krásný a pro fanynky takového kalibru, jako jsem já, je to jako svatý grál mezi vztahy. Potom tu máme ještě lehce přehlédnutelnou Rachel, o kterou zjevně, podle všech informací, jeví zájem půlka Gothamu a několik zločinců, co prahnou po penězích a za žádnou cenu se jich nevzdají. To by v tom byl Joker, kdyby o ty prachy nakonec stejně nepřišli. Očividné,… ehm,… jako vykradení banky. První pasáž byla neuvěřitelná. Christopher Nolan zjevně není zvyklí na pomalé začátky, ale rozpálil to už od prvních minut a nenechal diváka ani chvilku vydechnout. Taktika je naprosto bezchybná, v duchu tleskám a skotačím. Herecké výkony totiž předčily, rozhodně předčily moje očekávání. Stydím se, že jsem tento film nehodnotila zkušeným okem blogerky již dřív, ale tolik jsem lpěla na Marvelu, že jsem DC s úsměvem přehlížela. Až po znovuobjevení Zkrocené hory jsem si pláčem pročistila hlavu a díky Heathovi jsem musela nakouknout do neprozkoumaných vod světa Netopýřího muže. V tu chvíli jsem naprosto opustila Marvel, zahodila jsem ho někam hluboko do zásuvky a vyklidila místo jeho bratrovi. A nelituji toho. Do Age of Ultron zbývá ještě dlouhá doba, takže jsem smířená s nadbytkem volného času na opěvování Batmana. Btw: Zatímco Temný rytíř uchvátil, jeho nástupce Temný rytíř povstal, téměř unudil k smrti. To je ale jen díky mému zaujetí vůči Jokerovi. Prostě, namakanec se směšným rezonujícím hláskem a něčím na držce se nedokáže měřit se zrůdou takové gigantičnosti, jako byl šílený Joker. Skládám mu poklonu, jednu za druhou. Pojďme vychvalovat i ostatní:

Bruce Wayne alias Batman. Skvělý charakter ztvárněn ještě skvělejším hercem. Výkonem hlavního aktéra Christiana Balea jsem do teď totálně unešená. A ten sexy Batmanův chřaplavý hlas, je tak rajcovní, až se mi z toho zvedají chloupky na zátylku. No, ale popravdě, zní jako intenzivně vychlastaný. Ale dává mu to zvláštní šmrnc. Wayne, jakožto milionář, playboy a děsný arogantní blb naprosto odpovídá popisu moderního superhrdiny. Však, ať táhnou všichni chudí hlupáci, co trpí hladem, moc krásy nepobrali a zachraňují při tom celý svět. Vlastně, znáte nějakého superhrdinu, co by nebyl sexy a cool? Takoví vymřeli, možná ani nebyl do světa vypuštěn ošklivý týpeček, co by přes své zjevné nedostatky krásy zachraňoval s relativním úsměvem planetu. „To nejde! Kdo by něco takového, pro Kristovy rány sledoval!“Ehm,… třeba Wolfie.“ Ale, čert vem sexy playboye! Bez nich by to přeci nebylo to správný bavendo.

Two Face/Harvey Dent byl úžasný. Naprosto úchvatný a jeho nepřehlédnutelné zločinecké nadání pohltilo a už nepustilo. Pokud byla jeho levá strana obličeje výtvorem filmových maskérů, musím se jim poklonit až k zemi, protože něco takového se prostě nevidí. Ze začátku jsem měla takový zvláštní dojem ze scény u soudu (spor s mafií), protože se mi to zdálo všechno neuvěřitelně přitažené za vlasy. To mě znechutilo, dokonce jsem chtěla film okamžitě vypnout. Něco mě ale stále táhlo vidět čarovné umění Jokera a dnes vím, že by byla strašná chyba, film nedokoukat do konce.

A Alfred to všechno totálně stírá. Největší zabiják v tomto filmu. Připomíná mi Nilese z Chůvy v pohledání. Oba mají nepřekonatelné hlášky:

(Bruce Wayne si sám zašívá ránu na ruce.)

Alfred Pennyworth: Posledně, když jste se šil sám, dopadlo to špatně.

Bruce Wayne: Učím se ze svých chyb.

Alfred Pennyworth: To už musíte být velmi vzdělaný, pane.

A teď malinko ke slashi. Už je to zase stará, dobrá Wolfie a její neskutečné nadání všechno romantizovat. Ale, když Joker řekne Batmanovi: „Ty jsi můj smysl žití!“ Tak, co mám na tohle sakra říct!? Když vaše podvědomí řve: „Ha Gayyy!“ Je to zlo, věřte mi. A scéna z výslechu jsem si pouštěla třiadvacetkrát dokola, než jsem se byla schopná nadechnout a racionálně uvažovat o vztahu mezi Jokerem a Batmanem. Jistě, že je čistě nepřátelský, ale ta zášť, kterou doplňuje vzájemná blízkost a to, jak bez sebe nemůžou žít. Jak si to po srovnání všech informací vyložíte, co? Jakpak si to v hlavě přerovnáte?

„Cinky linky láry dády dá!“

Rozepsala jsem se! Až příliš! Dokonce jsem se vykašlala na přiblížení děje a nechala jsem vás se v tom vymáchat. Ono ale stejně nezaškodí, když vás to dokope film zhlédnout. Je z roku 2008, takže ho zajisté najdete i online na internetu. Nekamenujte mě za to, že nepíšu o nějaké ultra novince a vytáhla jsem z rukávu „starou vykopávku“ Dokonce jsem překročila i hranici:  „Pod 2010 nejdu!“ „Jasně, Wolfie. Určitě,…“ 

Hodnocení tedy vypadá jasně:

Nakonec musím přidat několik neuvěřitelných hlášek:

1. Alfred Pennyworth: Vezmete si Batpod, pane?

Bruce Wayne: Přes den, Alfréde? Není moc nenápadný.

Alfred Pennyworth: Takže lamborghini? Mnohem nenápadnější...

 

2. Joker: (Po úderu od Rachel.) Hmm, nedá se. To se mi líbí.

Batman: Tak to si mě zamiluješ.

*intenzivní porno vzdych a následný smích obecenstva *

 

- Wolfie

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112