The Blair Witch Project (Záhada Blair Witch)

Příjemně odporná podívaná?

Kromě toho, že jsem zprvu k takto formátovanému filmu necítila důvěru, mě taky celkově vystrašilo dobré umístění v hodnocení. Abych to uvedla na pravou míru - u hororů zpravidla očekávám negativní ohlasy, proto překvapí tak dobrý výsledek. V tu chvíli jsem přišla na to, že se nejspíš budu muset smířit s kvalitou a atmosférou hororu. Nakonec jsem sama posoudila, jak dobrý ten snímek ve skutečnosti byl, a že jsem kadila maggi v kostkách, když se v kostrbatém terénu při běhu noční krajinou klepala ta zatracená kamera a byl slyšet jen dech a částečně i zvuky prostředí. Tleskám,… hororovka hezká, jenže celá taková chaotická. Když posuzuji podle vzoru typických strašidelných filmů. Psychologicky ji řadím na špičku, už kvůli pěkné dějové ose, co do první čtvrtiny diváka hezky navnadila, ale nijak neochránila před zbytkem. Konečně jeden z opravdu záživných snímků, který posunul hranici dobře formátovaných hororů o trochu dál. Bloudění v kruhu se stalo nepříjemnějším, než bylo doposud. Celý film jsem viděla celkově jen dvakrát, protože jsem se bála, že se stane okoukaným. Nehodlám se k němu zatím v budoucnu vracet, ráda bych totiž po vzoru Blair Witch zabrousila do stejně dobré kategorie. Když jsem před nedávnem narazila na Insidious, měla jsem z toho podobný dojem, jenže jsem nechtěla přeceňovat film jen kvůli dobrému hodnocení. Poprvé můj dojem dokonce zaujal místo v soukromém deníku, který zřídka vytahuji. Není to tak dlouho, kdy jsem se chtěla s dojmem podělit i mezi kamarádkami. Tam se musím poklonit kameramanům, protože sledovat takovou podívanou ve stanu, bylo upřímně odporné. Nejednou jsme všechny škemraly, aby byl už konečně závěr. Tedy, happyend. (Bohužel se nám v tu chvíli zkratoval počítač a my musely zbytek zhlédnout druhý den dopoledne.)

Toho jsme se tedy nedočkaly, dokonce nás poslední scéna tak šokovala, že jsme některé musely jít spát. Bez srandy, Nicole a já jsme si šly zdřímnout a přerovnávat tím informace. Podotýkám, že náš spánek ve stanu byl naprosto formální, vůbec se k ničemu zvrhlému nedal přirovnat. Moje dojmy byly a jsou překvapivě kladné, když smažu všechny předsudky vůči hororům. Ruční kamera dodala strašidelnosti kvalitní atmosféru a nevídanou autentičnost a já děkuji bohu za nezanedbané, naopak propracované složení hlavních postav. Jejich postupné hroucení bylo, řekněme, trochu klišé, ale v jejich situaci vítané a moc hezky dokreslující děj. Další věc jsou potom černobílé záznamy, co vypadají nechutně auteticky. K tomu se záhy přidalo ošklivé ozvučení a bobanec v koutě byl na světě. Znepokojuje mě, že dnes z rukávu sypu jen samou chválu bez jakékoliv výtky. Možná jen to, že jsem se nedočkala nějakého vysvětlujícího konce. Místo toho na mě byla znovu navalena další vlna nezodpovězených otázek.  Ale bylo to zajímavě osvěžující, když porovnám s ostatními zakončeními. Ale, jsem přemýšlivý člověk, tak to na mě nechalo velký nátlak. Alespoň jsem ale měla hezké rozptýlení od tak nezáživné reality. 

Doporučuji si snímek zhlédnout v naprosté tmě a pokud zvolíte nějaké opravdu depresivní prostředí, pro nás to byl stan odtržený od civilizace, vyčkejte teprve na pořádný zážitek. Je jen na vás, zda si vše budete chtít vychutnat s přáteli, či dáváte přednost samotářským požitkům. Jen si prosím dopředu moc nenechte spoilerovat, proto záměrně držím své dojmy na uzdě, abych nevědoucí nepřipravila o prvotní pachuť. Jsem ráda, že Záhada Blair Witch svou charakteristikou vybočuje z davu a dává divákovi možnost, utvářet si vlastní volný pohled do dějové osnovy. Nemohu tedy hodnotit nijak jinak, než pěti zaslouženými hvězdami a zařadit ho do úctyhodné 4. příčky mezi opravdu dobrými horory. Vzdávám hold kameře, slušným scénářům a rozhodně velice zajímavým charakterům, kdy jsem měla dojem, že jsou tak bezprostředně selské a zároveň pěkně poskládané. Na svou chuťovčičku si od zhlédnutí s otevřenou pusou nenechám hrubě nadávat, protože, nejen předčila mé očekávání, ale zazdila ho opravdovým strachem, který mám u hororů jen výjimečně a to nejsem nikteraký nebojsa. 

Do budoucna se rozhodně těším, čím mě ještě svět filmů dokáže příjemně i negativně překvapit a doufám, že se s kvalitkami ještě několikrát při brouzdání internetem potkám. Snad se ještě nějaký filmek ocitne v mém soukromém žebříčku a budu se s ním moci s vámi podělit, tak, jako s mými kamarády. Tím bych tuto krátkou recenzi nejspíš ukončila a poděkovala vám za akceptování mého úbytku inspirace a tudíž měsíc převyšující odstávku. Dávám dohromady několik záživných článků a do příštího měsíce můžete očekávat nějaký zajímavý průřez aktualitami a old school prkotinami. Plánuji se vrátit zpátky ke komiksovým reinkarnacím a s nadcházející hitparádou superhrdinů zavítat zpět ke kořenům. Všem, co zůstali moc děkuji za výdrž a slibuji, že se v nejbližší době polepším. Čest.

*SPOILER*SPOILER*SPOILER*

-Wolfie

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112