Southpaw (Bojovník)

Osobní zkušenosti blonďatých skřítků

Tak toto byl Jake Gyllenhaal zabalený do velkého klišé 8 mile, přes jehož ramena byla přehozena líbivá Eminemova hudba podtržena jedním velkým "ne". Nedokážu vyvracet chabý ohlas kolegů kritiků, protože je absolutně pravdivý a Bojovník se rozhodně nedostal do mého obzoru zaslouženě. Bohužel scénárista Kurt Sutter poslal celou nápaditou neoriginální bublinu z ringu ven už po prvním kole. Snad jedinou poutající věcí byl malý Rambo z ulice, který nejspíš posloužil vyšším účelům ve stánku místního Čona. Možná jsem měla nakousnout kvalitu zdejších spoilerů. Přesto jsou tu věci, které je potřeba zmínit a zaobírat se jimi náležitě do hloubky. Technická stránka byla takřka dokonalá a proto jsme si ani minutu nemuseli stěžovat na bojovou tichost a umírněnost záběrů. Stačilo pár povedeně provedených pohybů a vyzdvihnout obrovské přednosti kolem vizuální magie a byl tu film, který příjemně překvapil atmosférou. K obrovské smůle režiséra Antoina Fuqua to bylo, když vynecháme hudbu, úplně všechno. A teď už k samotnému záměru reinkarnovat 8 mile s jasnou hlavní rolí pro Marshalla (Eminema). Abych přiznala barvu a neovlivněně bez nátlaku vyjádřila vlastní názor na snímek prorážející konvence a poukazující na Detroitské vzestupy a pády mladého bílého rappera, byla jsem mile překvapená. Ačkoliv bych už neriskovala takový agresivní výbuch emocí, jaký jsem zažila při poslechu dabingu. To si pamatuji živě, odcházet z pokoje s pocitem "Ty vole, když nevrhnu teď, tak už nikdy" byl jeden ze zážitků, které má paměť těžko tráví. Nicméně, Bojovník byl příjemný neoriginální bagdád na ksichtu velkých produkčních společností s podporou předních hollywoodských hvězdiček ovlivňujících dnešní generaci. Technický poklad a,.... možná ještě hudební zlatíčko. 

Co se týče vztahu otce s dcerou, můžu objektivně poznamenat, že jsem očima znalého fanouška poznala drsný nadhazovaný příběh drsného nadhazovaného blonďáčka Eminema. Co k tomu dodat, realita hrubě zhodnotila dějovou linii, ale byla natolik skutečná, že se nedokázala zavděčit náročným kritikům. Velká škoda, protože vidět spojitosti je jedna věc, ale rozumět něčemu tak všednímu a osobnímu je nejspíš kamenem úrazu v pochopení a uznalosti vůči perfekcionalistickému provedení dějové autentičnosti. Wow,… Wolfie, tolik cizích slov,… nepsala jsi náhodou před časem charakteristiku Willa Grahama?..... Ke kompletnímu spracování tedy mám vítku jen jedinou a zásadní. Co to bylo za keci? Ač jsem se navzlykala u některých heartbreak scén, dialogy byly neskutečně frustrující podmět. Kurt Sutter se vykuklil jako maník, co si slušně říká o přesdržku. Bez všech konvencí a plašení okolo atmosféry to byl nečekaný průser. Zklamala jsem sama sebe výběrem, ale nelituji. Bojovník se stal jedním z mála filmů, které byly opravdu špatné, ale stejně mě dokázaly na malý moment upoutat a donutit mě pustit jednu malou slzu. Slzu nad tím zasraným scénářem a nad rodičovskými nesnázemi. 

Řekněme, že jsem filmem byla pár minut po začátku velice překvapená a dokonce jsem doufala ve výživný scénář. To byl asi ten největší záporný aspekt v mém dnešním hodnocení a definitivně sráží dvě hvězdy dolů. Není to nic, na co bych ve výsledku byla hrdá a měla nutkání pochlubit se. Je mi ze srdce líto, že se nemůžu přiklonit k samému soudu, jako jsem provedla v případě 8. mile. Kdyby to bylo možné a v celkovém snímku bylo nakonec více kvalitních flegmatických břitkých keců ze strany hlavního aktéra a méně zvuků škvíkajících rukavic o záchodovou mísu, možná bych půlku hvězdičky ochotně odevzdala vyšší moci. Při této situaci se přikláním k nízkému průměru a zřejmě do budoucna ještě uroním pár slz, protože jsem i přes nádhernou amosféru a takový osobní vývrh Marshallova žaludku nenalezla nic jiného, k čemu bych mohla upnout ruce a chytit se. Samozřejmě, stále tu vysela na jazyku slinka blaha při pohledu na překvapivý "workout" Jakea Gyllenhaala a jeho fešné čtyři brady za krkem. Neustálý pocit samovznícení během sledování dětské herečky Oony Laurence, která mi neskutečným způsobem iritovala už od prvotního pohledu. Kráska Rachel v roli *kašel*kašel*kašel*kachny nadívané kulkami*kašel*kašel*kašel*. Co víc si můžeme přát, než krev, pot, slzy a zasraný scénář,....

Abych tento výpliv relativně nové plomby zakončila formálně a neblila vám tu na světry o mé známé výmluvě "vytíženosti", raději popřeji mladým zajíčkům pěkné školní dny a těm starším pěkné pracovní dny. No a povalečům příjemný pobyt v péči státu. Důchodcům potom samozřejmě kvalitní zubní ordinace a větší důchod, ať si nevylámete protézy na perníku. Dovětkem vám snad ještě sdělím nějaké "potřebné info" ohledně nadcházejícího speciálního rozhovoru se skokanem Romanem Koudelkou, který by měl vyjít do měsíce a půl. Každopádně ještě chystám několik všedních příspěvků do oddělení "Čaj se zakomplexovaným nerdem" - tím myslím blog. A také jednu hodně slibnou recenzi, s jejíž realizací mám nekalé plány. Děkuji vám za zbytečné plýtvání časem během čtení této nesouvislé sračky.

- Wolfie 

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112