SLASH - Druhá strana závislosti

 

Proč to číst? + Historie a vysvětlenky 

Musím konstatovat, že tak trochu chápu, proč se na Slashi tvoří tak silná závislost. Důvod je naprosto jednoduchý, ženy to prostě baví číst. Pravdou je, že na internetu je stále spoustu nekvalitního materiálu a je těžké najít něco pěkného k přečtení. Potom pocítíte zvláštní touhu, napsat si něco vlastního, protože většina povídek není úplně podle vašich představ. Hlavně kvůli tomu, že autoři a obecně lidi mají rozdílný vkus. Někteří preferují happy endy, ostatní milují, když příběh končí neurčitě. Tím myslím například zakončení povídky v půlce věty. Já mám ráda, když si autoři nechají určitou rezervu na případné pokračování, protože jste potom celí natěšení, jak se bude příběh odvíjet do budoucna. Jak jsem už ale řekla – dlouhou dobu už Slash nečtu a tudíž nemůžu posuzovat zakončení příběhu. Vraťme se tedy úplně na začátek.

Vznik slashe se datuje zhruba na přelom 60. a 70. let 20. století, kdy fanynky britského Star Treku začaly psát a šířit vyprávění, v nichž se dva hrdinové, Kirk a Spock, stali milenci (Salmon, Symons, 2004) Se slashem se můžeme setkat v různých literárních podobách, ať už se jedná o klasické povídky, drabbles (krátké útvary přesně o délce 100 slov) či o dlouhé povídky vydávané postupně po kapitolách. Slashová fikce bývá v naprosté většině označena nejen tradičním lomítkem oznamujícím hlavní párování, ale také věkovou přístupností textu. Slash se totiž liší mírou své sexuality – může vztah obou postav pouze naznačovat, ale může být i otevřeně erotický. Některé slashové povídky se pak nevyhýbají ani tématu znásilnění či incestu, proto jsou na místě příslušná upozornění.

hurt/comfort – jedna z postav je nějak fyzicky či psychicky raněna a druhá ji utěšuje (hurt/comfort – zranění/útěcha)

fluff – povídka zaměřená na pocity, většinou je pozitivní a po jejím přečtení jste hezky naladění (fluff – chmýří)

Mpreg – to snad vysvětlovat nemusím

Jako doplněk ke slashi se většinou vytvářejí umělecká díla – takzvané fanarty. Populární je také tvorba fanvideí. Taková videa jsou většinou umístěna na YouTube nebo jiných stránkách s videi.

Otázkou tedy zůstává, proč většina heterosexuálně orientovaných žen preferuje četbu Slash fanfikcí? Gratuluji všem, kteří na to přišli, protože já jsem u této otázky naprosto bezradná. Moc bych vám to chtěla vysvětlit, ale nepovede se mi to, dokud sama nepřijdu na odpověď patřící k této otázce. Než tento článek ukončím, chci vám ještě ukázat něco, nad čím v prvních okamžicích zůstal můj rozum stát opodál. Přišla mi od Natts zvláštní zpráva a já jsem ji sem prostě musela dát:

„Ty už nečteš Slash?“ ----- to jest dámy a pánové moje otázka.

„Od té doby co můj notebook nefunguje, můj mobil nefunguje, můj další mobil nefunguje a mamčin mobil nefunguje. Ale je mi lépe než když jsem to četla. Přestala jsem být Larry Shipper, protože se mi to zdá jako lehká kravina… Haha… Lidi zažraní do Slash si ze mě můžou vzít příklad.“

Abych to maličko upřesnila, některé pojmy ve zprávě jsou tak trochu zmatené a budu je muset vysvětlit.

Natts Watson, mé dlouholeté spolupracovnici se totiž „záhadně“ rozbil telefon, jehož jediným účelem bylo aktualizování massangeru a přechovávání hodně „puš – puš“ povídek. O notebooku ani nemluvím. Larry Shipper je označení pro fanouška „vztahu“ mezi Louisem a Harrym ze skupiny One Direction.

Nikdy neposlouchejte Natts, to by mohla být poslední věc, kterou uděláte. V tomhle s ní ale výjimečně musím souhlasit, protože se vám opravdu dost uleví a nebudou vás trápit zvláštní pocity jako při pubertě. Požádala jsem vás o to, abyste mi poslali vaše oblíbené párování, a máme tu výsledky:

1. Hannibal/Will – Hannibal

2. Louis/Harry – One Direction

3. Dean/Sam – Supernatural

4. Sherlock/John – Sherlock BBC

5. Thor/Loki – Thor

6. Tony/Steve – The Avengers

Teď teprve jsem si všimla, že každý druhý seriál nebo film, nese jméno po hlavním hrdinovi. :-D

To by pro dnešní den stačilo, doufám, že jste si článek užili a že byl Ježíšek tento rok štědrý. Snad jsem se tady zavděčila i vášnivým slasheřům. Předem se omlouvám za použitý obrázek "Bifrost with Thorki", ale já prostě musela, protože na tuto dvojici prostě nedám dopusti. Hlavně kvůli přízvisku - "Bratři z Asgardu" A to je prostě naprosto trefné označení. 

- Wolfie

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112