Mannen som elsket Yngve (Mladí rebelové)

Seveřani nám natrhli zadky!!

Jarle je miláček. Ať už má klidně centimetrovou mezeru mezi zuby a dokáže vydržet nedýchat minutu a dvě vteřiny, v srdíčku se nám zapíše jako nejvíce rozpolcený charakter na světě.  Yngve s nejúžasnějším tělem, ze kterého slintám jako moje prababča bez protézy a pobíhám po pokoji nahá pomazaná marmeládou. A když krucinál nadhazuje míček,… teču z židle a plazím se po podlaze jako převržená Halina. Navíc Katerina splňuje do puntíku všechny moje představy o nádherné ženské. Norové nám uslintaným v dabingu zběhlým řiťopichům konečně ukázali, že nemusí nutně potřebovat přehnané vizuální efekty a vybuchující autobusy (haters incoming), ale postačí jim skupina opravdu kvalitních herců, kteří ze sebe vydali to nejlepší. Asi jeden z nejprožitějších filmů, které jsem kdy viděla. Humor, který nesklouzává do fekálních plků a drží si dějovou linii. S bravurou zahrané postavy a skvělé scénáře. Zpomalené záběry, které mi intenzivně podlamovaly kolena. Severské drama s nepředvídatelným dějem a báječným soundtrackem. A jestli někdy potkáte pubescentní hranolku, co si zpívá Fortapt, určitě ji nepochopíte, když si film nepustíte. Hlavně protože Jarle vůbec neumí artikulovat a taky kvůli tomu, že jeho Norština má skill level 1000 num ultra. <--- chytré as hell. Finální scéna vám nepřinese žádný happy end, dokonce všechno ještě víc zamotá! Mladí rebelové rozhodně nejsou tuctová romantická komedie plná plytkých žvástů. Posouvají level někam mnohem výš, než se kdy jaká romantická komedie dostala. Navíc musíte přihlížet k faktu, že se jedná o příběh s homosexuální tématikou a politickými rozepřemi. Tak sakra, tohle chce pořádný obdiv, protože už podle obsahu by se vám to zdálo jako nudná bezdůvodně natočená slátanina. 

Neuvěřitelným způsobem mě nadchla pasáž s Jarleho otcem, která se nádherně prolínala dějem a působila velice dobrým dojmem během zápletky, která tím ještě více gradovala. Jarle se ocital na pokraji sebedestrukce a tím pádem svými změnami chování připravil nejednoho diváka o řeč, pro mě tak drahocennou. "Bože můj,..... kup si vložky a nepindej tu, Wolfie" Připravte se, že se můžu klidně ve své recenzi mýlit, protože každý z nás má jiné chuťové buňky a nejste zvyklí na opravdovou romantickou komedii. A kromě přeceňovaného klišé "Hvězdy nám nepřály" už tomu nešahají po kotníky jen všechny ostatní srdcovky zamindrákovaných pipinek s IQ propíchnutého kondomu. Jedná se o jednu z prvních romancí, o které jsem kdy měla zájem, protože rebelující seveřani, jenž si založí undergrounovou skupinu a navrch nasadí hřebíček v podobě drogování a kouření,....... to je prostě jako masáž od Chrise Hemswortha. Osmdesátá léta, kdy každý objevoval sám sebe je nejlepší doba, jakou si režie mohla vybrat. Velké plus také pro prvotřídní hity těch nejlegendárnějších kapel (Joy division, Buzzocks,...)  

Vraťmě se ke konci (???). Konec začíná (???) velkým roztrhnutím pytle plného emočního vypětí posledních měsíců. Jarleho příchod do "nemocničních místností" a výměna pohledů mezi ním a Yngvem. Potom srdceryvný monolog o pozorování oblohy a nádherné přirovnání, které poslalo všechny dnešní citáty typu "Milovala jsem tě, ale ty mě ne, chtěla jsem tě, ale ty mě ne. Jdu skočit, protože vím, že marná láska je jako boj s větrnými mlýny,..... <---- holky, než skočíte, přečtěte si toho Quiotta a potom tady patlejte hovno na zeď" do Humpolce. Jarleho brokenheart a první polibek v celém filmu.... Spoilery, spoilery všude. Potom už jen závěrečná scéna, která vám nic nepoví, pokud jste dvanáctiletý kámen. Ale pokud jste výkonná nezletiletá bageta, jako já, určitě si z toho to pěkné vytáhnete. Přiřazuji ho do skupiny "nejlepších natočených romantických 'komedií' ever" Ale opravdu nejúžasnější scéna souvisí s předchozí částí, před velkou dramatickou explozí se totiž muselo něco odehrát. Jarle a Yngve v něčem připomínající objetí před tuctem lidí v uzavřené místnosti (noční můra všech se sociální fóbií). Jarle ho drží a šeptá "miluji tě". Yngve tomu nerozumí a zeptá se: "cože?" Jarle jen zopakuje předchozí slova. Yngve nenachází správnou odpověď, a proto řekne jen: "Miluji tě taky" Potom už ho Jarle jen odkopne a ještě mu vynadá do "buzeranta" Jarle, opravdu? Zajedu za tebou do Norska, urvu ti hlavu a nacpu ti ji do zadku!!! 

Pokračujme dál. Máme tu ještě několik adeptů na přetáhnutí. Hned první v řadě stojí Helge, kterého jsem si naprosto zamilovala, i když na to mají ostatní trošku jiný názor. Protože se film odhrává v této době, jsou většinou všichni mladí odkázaní na pohled jejich rodičů. A to jak dobře víme nikdy nestojí za ničím přínosným. Dokonce jsem tolerovala i mnou nenaviděné pasáže naprostého mlčení a čistě jen zírání na protějšek, u kterých teču ze židle a propíjím se podlahou do bytu sousedů. Znáte ten pocit, když chcete někoho jmenovat, ale jeho jméno nedokážete ani pořádně vyslovit, natož napsat? A navíc jsem měla zálusk ho tu pořádně pomluvit, ale za boha ze nechci ztrapnit, takže mlčím, když to jméno prostě nenapíšu dobře. <--- Proč zase mluvím jako dvanáctiletá dilina? O.o Tento fillm dokážu popsat už jenom jako velký bod pro severskou filmovou scénu. Jestli se předvedli s něčím víc, než s MSEY, tak to byly už jen tak tradiční sobí svetry. Kdo z vás by si ho na Jarlem nezamiloval? Yngve snad musel být předlohou antických bohů, protože je jeho naprostý protiklad. Zatím co Jarle je takový nevyrovnaný rezavý miláček s věčně tipicky štěněčím výrazem, Yngve se spíše hodí do kategorie "šprti s dokonalým tělem a nádhernou osobností". Bože, zastřelte mě někdo nebo si okamžitě sbalím kufry a hurááá do Norska!!!

Musím podotknou, že tentokrát jsem recenzi natáhla víc, než jsem na začátku zamýšlela. Pár prvohorních kamenů mi sem jistojistě napíše, že jsem zanedbala Avengers a raději napsala o staré hovadině, u které při sledování nejednou zaklimbali. ALE, ospravedlňuje mě jen fakt, že Avengers byla naprostá novinka a já nemohla psát delší recenzi, protože byste byli nehorázně naspoilerovaní. To jsem samozřejmě nechtěla, protože by to vůči fanouškům bylo nemorální. Opravdu nemorální, znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem začala sledovat Game of Thrones, ozvalo se několik lidí ohledně Renlyho a Lorase. Zlatíčka, jestli mi ještě někdo prozradíte kdy, kdo a jak zemře, stane se vám to samé, jako bych udělala Jarlemu. Co k filmu ještě dodat. Stačí už jen poznamenat, že jestli si Norové udrží stále stejnou kvalitu filmů, brzy nám natrhnou zadek od břicha až po záda. Věřím, že vydařenost MSEY nedokážu spočítat na prstech všech mých končetin. Ani kdybych byla z Černobylu. Hodnotím následovně. Za suprové zpracování, skvělé herecké výkony (hlavně ústřední Kristýnky), umlčující scénáře a nádhernou dějovou linii dávám všech pět: 

Stručné zakončení a dovětek:

Kristýnka nám to tady směle ukončí a já se rovnou vrhnu na víkend plný procucaných palců kvůli nadbytku emocí spojených s aktivitou rozhozených hormonů. To u mě není nic neobvyklého. Příští týden jako neobvykle brzy vyjde Charakter pod lupou a následně na své sociální sítě zveřejním další informace. Dnes to už nebudu zbytečně natahovat, kdyby se vám zdálo, že tentokrát recenze nestála ani za odplivnutí, je to kvůli tomu, že jsem naprosto vyčerpaná a nedokážu pomalu zvednout zadek z postele. Proto se teď závěrem omluvím všem zklamaným a inteligentně je přesvědčím, že kvalita snad brzy stoupne a já si budu moci dopřát zaslouženého obdivu od vás milovaných čtenářů. 

-Wolfie

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112