Blackhat (Hacker)

 

Číňani a Chris Hemsworth... Why not? 

Film, který mě donutil hodit na sebe sváteční a pošupajdit do Liberce, protože naše kino promítá zejména filmy, o které nemám zájem, a ty, o které zájem mám, vůbec nechtějí poputovat k nám. Složitý život kritika. Opustila jsem puch maloměsta a společně s věrnou Natts Watson, jsem se za pomoci ochotného nejmenovaného příbuzného dostala do Multikina Cinestar. Zjistila jsem si, jaké roční období tam zrovna je, protože tak daleko jsem ještě od svého rodného domova nebyla. Kromě Chorvatska, Itálie, Rakouska, Polska, Německa, Anglie, Slovenska a Slovinska. Jako ustrašená venkovská buchta jsem se konečně mohla vrhnout do „víru velkoměsta“. To, že o obchodních centrech vůbec nic nevím prokázala i moje nulová znalost objednávek v KFC. „Ten kelímek je napůl 7 up a druhá polovina je Icetea??“  Překvapilo mě, že z toho byl nakonec celkem dobrý koktejl. Mimoto jsem taky skončila úplně mokrá, protože „bezedný kelímek“ vůbec nebyl bezedný a já se měla radši starat o hladinu nápoje uvnitř.

Hacker je něco příjemně nudného a dramatického dohromady. Jako už jsem mluvila o Soudci, je to něco podobného. Soudce byl ale z větší části plný emotivních keců. Hacker byl akce, akce, akce, akce, chrápačka, akce, akce, řešení složité situace, akce, akce,… Bohužel to bylo všechno – ano, odpovídám tomu mladíkovi před námi. Jediná scéna, která mi opravdu vyrazila dech, byla, když Chris vyjednával. To byla pecka, protože – já mít rád složité nekonečně nudné řeči. Kam se na ně hrabe přestřelka. V tom filmu bylo víc akce, než v táhnoucím se pokračování Hvězdných válek. Celé dvě hodiny jsem se intenzivně smála a napříč tomu přesvědčovala Natts, že ty scény jsou nadmíru smutné. Ta se smála taky, protože jsme ještě před začátkem filmu vysypaly pod sedačky celý popcornový „sáček“ Pokud to teď čte někdo ze zaměstnanců, tak jsme to byly my a moc se za to omlouvám. Během půlhodinových reklam jsme stihly vypít polovinu obrovského kelímku a sníst téměř všechen ještě poživatelný popcorn. A, že ho tam moc nezbylo.

Nicholas Hathaway, nechvalně známý blackhat si kroutí v base patnáct let. Objeví se nový hacker, který díky Nickovu trumfu způsobí nějaké ty rádoby katastrofy a vydělá na akciích sóji 47 milionů dolarů. (Proč sakra sója?) Agenti si nevědí rady a na doporučení jednoho čínského mladíka povolají na pomoc Nicka Hathawaye. Ten sbalí sestru svého kamaráda a jejich příběh je propletený s akcí skládající se z přestřelek a vybuchujících aut. SPOILER!!*nakonec stejně všichni jeho přátelé umřou, takže, proč si vůbec nějaké hledat* Svět zjistí, co dokáže hacker, který se tím jen nebaví, ale má jasný záměr. A Čína a Čína a Číííína!!! Akorát teda nevím, kde náš hlavní vazoun nechal kladivo, možná u něho měl zůstat.

Michael Mann odvedl vskutku skvělou práce, jak je od něj již známo. K tomu Rossův-Williamsův soundtrack. První půlka byla parádní, obrazové, zvukové i dějové magnetično. Postupně ale film ztrácel svůj lesk a všechna mega ultra žhavá atmosféra se odstěhovala do Humpolce. Jo a ještě, kdyby se někdo bál, že je film moc IT, tak věř, že když jsem se v tom vyznala já, tak to pochopí i poslední tele v kravíně. I Natts už při závěrečných titulkách hučela do mého pravého ucha, jak to vlastně bylo, a co se tam doopravdy stalo. Hacker je žánrový film se všemi klišé, která od něho člověk očekává. A on tyto očekávání na 100% splnil, ale nic víc nepřidal. Těšila jsem se na vybuchující auta a převrácené velryby, ale ve skrytu duše jsem doufala, že film nabídne i nějakou tu těžkou emotivní scénu. Ta se nedostavila, všechno byli jen vyšperkované efekty a spousta nudných kabelů. Příjemně překvapily nečekané zvraty. SPOILER -  V tom nejsmutnějším a nejzajímavějším momentě všechny postřílí magor s kalašnikovem. Film mi úplně připomněl Nezvratný osud. Pointa totiž tkvěla v tom, že řadou očekávatelných „náhod“ všichni skapali. Zkrátka jsem doufala v něco míň,… hmm… šroubovák. Chris Hemsworth je velice charismatický a sexy kus, bohužel si ho nedokážu představit jako hackera. A to, že zvládl spacifikovat tři speciálně vycvičené zabijáky? To vážně? Hacker přece musí být někdo izolovaný od světa a v jeho světě introverta se musí dít teprve ta pravá akce. Chris je jen velký šťavnatý steak bez špetky IT omáčky. Za to musím také nějaký ten bodík srazit a po zajímavě napolo uspokojivém zážitku, dávám Hackerovi čtyři hvězdy. Proč tolik hvězd, když ho hejtuješ? Protože Thor:

I přes kolosální nudu vzdávám čest režii a i těm béčkovým scénářům, protože to byl hezky prožitý nedělní večer. Film překvapil i zklamal zároveň. Jsem zoufalá, že nedokážu hodnotit z pohledu „ajťáka“. To bych vám toho potom mohla říct mnohem víc. Pokud si chcete užít Thora bez kladiva v době ovládané hackery, utíkejte někam do kina a užijte si prvotřídní zážitek. Mimochodem, Čína všude!!!!!!!!!!! Nebo to bylo Japonsko? Sakra...

- Wolfie 

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112