Batman v Superman: Down of Justice (Úsvit spravedlnosti)

Naleštěná pleš Lexe Luthora

Jsem společensky unavena a pokud brzy pod ruku nedostanu džbán kozlí krve, vypravím se do prastarých prozkoumaných vod Marvelu a na DC hodím ve filmovém ohledu bobek. Nemohu říct, že to bylo opravdu takové zklamání, kterému by odpovídal můj květnatý projev. Vlastně jsem ve skrytu duše očekávala, že je to velké sousto pro mimořádně odvážné. Vzhledem k tomu, že mám nazpaměť pročtenou Ligu Spravedlnosti, už jsem dokonce stačila trochu pochytávat okolnosti. Ačkoliv jsem v první polovině vzpínala ruce k Cedníku a prosila, aby mi odpustil všechny ty vraždy a nenechal mě déle trpět, vyplatilo se počkat na několik fantastických minut slávy Lexe Luthora, který zářil jako houf hvězd nebeských a nikoho jiného na svou pozici nepouštěl. Což je v konečném shrnutí otřes pro celý sál, ale nabízí nám to skládat romantickou poezii pokaždé, když mu zacuká v pravém oku. S lítostí musím dodat, že je to přes všechny benefity docela nekvalitní imitace Heatha Ledgera. K tomu připočítávám i Supermana, to bylo zajímavě divné divadlo. Nicméně, velkým plusem pro celý film se až nepochopitelně rychle stal Ben Affleck, jež dal Batmanovi další z neobjevených tváří. Oproti Baleovi, který spadal k přehnaně syrovému, byl tento Batman plný emocí, že se v některých okamžicích nebál udělat grimasu natolik obtížnou, že by ji ani zkušený komik nedokázal perfektně zopakovat. Přiznejme si, to není zrovna jeden z nejzvládnutějších postojů v roli Batmana, ale věnujeme mu nenávratně svou pozornost, kterou si zaslouží. A ještě je tu ten beznohej týpek, ten byl fajn... 
 
 
Opomenu můj osobní názor na Supermana, vynechám i nemalý odpor vůči Lois, která stíhá demolovat planetu za účelem vlastního přežití. Zanechám po sobě slušnou recenzi bez spoilerů a zbytečných tlachů. Dobře, to nemůžu zaručit... Vizuálně je to směs výbuchů a explozí, které ve 3D působí jako nepříjemný podmět k šilhání. V kině bylo moc hezky, byla jsem jediná, která stačila mezi hrobovým tichem házet popcornem ze strany na stranu, protože jsem byla uprostřed rodinného kruhu a zájem měli všichni. (Abych tuto myšlenku neztratila,… stíhám mimo psaní recenze výuku protestantské hudby. Zejména potom věnuji jednu nezávislou složku poslechu Green Day.) Nakonec to došlo do bodu, kdy jsme vlastně jen stačili zachytit dva borce s pláštíky, kteří se vzájemně pošťuchují. Párkrát se praští a situaci nakonec zachraňuje shoda jmen...Díky, DC,… Díky moc. Martha perlila ve světlých momentech jednu hlášku za druhou a Alfred byl stále Alfred. Ani jsem nechtěla příliš zmiňovat Wonder Woman, která byla zajímavá asi jako čerstvě stržená náplast. Poslední "boss-fight" byl únavný a příliš střídmý, režie si mohla dovolit riskovat, ale úžblebt ve scénářích raději zalepili nějakým nákladným americkým výbuchem. Což po pár únavných hodinách ztratilo účel a my začali bez výjimky pozorovat, že je něco ukrutně špatně. 
 
 
Co nejvíc utrpělo a bylo zadupáno 300000 km pod zemský plášť, byl bez zbytečných argumentů scénář. Nevím, jestli za účelem šetření dechu pro hlavní postavy vynechali pár podstatných dialogů, které by mohly celou frašku vytáhnout na nějakou úroveň, ale pokud ano, balím se do pláště a mizím skrze stratosféru. Jsem rozhořčena natolik, že mi nepomohl ani ibalgin,… Dobře, tady to zarazím a omluvím se za svou kritiku. Úplný závěr byl samozřejmě očekávatelný, ale nebylo to nic, co by mě nakonec tak zklamalo. Batman i Superman byli zahráni průměrně, Lex Luthor byl dobrý, máme ho rádi, prehistorická kočka (Wonder Woman) nepřekvapila a nejspíš se k tomu ani nechystá. Prostředí bylo vykresleno slušně a animátorům vzdávám zpětně hold. Ponechám si bohužel kamennou tvář, když budu mlátit hlavou do zdi a ze spaní hýkat: "Nice try, Snyder. Nice try..."
 
Čekáte o stupeň výživnější přísun, stejně jako já? Mám pro vás alternativu: www.youtube.com/watch?v=Y1P3tN5SALE&index=1&list=PL5futYOzwCU5gztxXAlCMwfWxnNoaiy3w
 
Pokud se vám líbil Man of Steel, bude se vám zaručeně líbit Batman V Superman. Jestli k mání dostaneme za nějaký čas Bruce Wayne vs Tony Stark, budu se těšit o mnoho více. Možná bude moje recenze i výživnější. Je to přece vina filmu! K závěru pro vás mám vysvětlení. Pokud vašim blízkým umírají nečekaně štěňátka ve velkých počtech, je to Davidova chyba. Neuposlechl mému varování. Každopádně děkuji za vaši trpělivost a svěřuji svoji duši příštímu "nadějnému" filmu z dílny DC.
A pro zasmání - takový film nedočkavě očekávám:
 
- Tatranka

Anketa

Která postava z Temného rytíře nejvíc zaujala?

The Joker 44 39%
Harvey Dent 35 31%

Celkový počet hlasů: 112